понедељак, 25. март 2013.

Albumi koji se očekuju: April 2013. godine



Kada se baci pogled na prethodni mesec, ovaj mesec izgledaće svima izuzetno neplodno. Za sada još tekući mart mesec doneo je sa sobom nove albume mnogih bendova, među kojima su i dugo očekivani Hypocrisy i Rotting Christ. Međutim, ni ovaj mesec nije za bacanje. Iako ćete, ako budete tragali po internetu, naići na hrpu novih deathcore albuma spremnih za april mesec, ne dajte se obeshrabriti.

Album čija je slika na početku ove liste je verovatno najiščekivaniji album ovog meseca. Šta znaš, možda neko baš čeka i novu Noumenu ili je to možda francuski Hacride (u mom slučaju), ali se nijedan ne može porediti sa novim albumom ovih Finaca. Česti klipovi iz studija i obećanja dužih pesama, kao i brutalnosti i progresije na novom albumu, izdigli su iščekivanje fanova na maksimum. Videćemo već šta možemo očekivati od svega toga. Napokon, tu je i, takođe iščekivani, novi Ade koji je svako do sada već skinuo sa interneta, jer je tamo već nekih godinu dana. Lista je vrlo kratka, ali donekle i zanimljiva, pa da ne dužim više priču - bacajte pogled.

01.04.2013.

02.04.2013.
  1. Sycronomica - Neverest (Melodic Black Metal, Nemačka)
03.04.2013.

04.04.2013.

05.04.2013.

06.04.2013.

07.04.2013.

08.04.2013.

09.04.2013.

10.04.2013.

11.04.2013.

12.04.2013.
  1. Memory Garden - Doomain (Doom / Power Metal, Švedska)
13.04.2013.

14.04.2013.

15.04.2013.

16.04.2013.
  1.  Ade - Spartacus (Death Metal, Italija)
17.04.2013.

18.04.2013.
  1. Noumena - Death Walks With Me (Melodic Death Metal, Finska)
19.04.2013.
  1. Amorphis - Circle (Progressive Metal, Finska)
20.04.2013.

21.04.2013.

22.04.2013. 
  1. Hacride - Back to Where You've Never Been  (Technical / Progressive Death Metal, Francuska)
  2. Svart Crown - Profane (Black Metal, Francuska)
23.04.2013.

24.04.2013.
  1. Dreamtale - World Changed Forever (Power Metal, Finska)
25.04.2013.

26.04.2013.
  1. Deep Purple - Now What?! (Hard Rock / Heavy Metal, Ujedinjeno Kraljevstvo)
  2. Sodom - Epitome of Torture (Blackened Thrash Metal, Nemačka)
27.04.2013.


28.04.2013.

29.04.2013.
  1. Cathedral - The Last Spire (Stoner / Doom Metal, Ujedinjeno Kraljevstvo)
30.04.2013.
  1. Arsis - Unwelcome (Technical / Melodic Death Metal, SAD)
  2. Hybrid - Angst (Technical Death Metal, Španija)

Recenzija: Vranorod - Dreamlike Fading (2012)


Bend: Vranorod;
Izdanje: Dreamlike Fading;
Vrsta: Full Length Album;
Godina: 2012;
Žanr: Shoegaze / Post-Metal;
Poreklo: Pirot, Srbija

Traklista:
01 - Five Inches Above Me
02 - Colors
03 - This World We'll Fly Off
04 - Paris Subway 2AM
05 - Secret Teller
06 - Laudanum
07 - She Comes to the City
08 - Kiss Me Back (While I'm Wounded)
09 - Dreamlike Fading

Kako uopšte početi? Vranorod je bend iz Pirota, osnovan 2008. godine. Na početku, bend je bio zamišljen kao spoj blek metala i ambienta, ali se vremenom osnovna ideja promenila, pa takođe i zvuk benda je otišao dosta u post-rock/shoegaze vode.

Odmah rečeno – album zvuči prilično interesantno. Čak i za ljubitelje drugih zvukova, koji nemaju apsolutno nijednu dodirnu tačku sa ovim pravcem, mogu slušati ovaj album i uživati u njemu. Album ima zvuk baš poput naziva albuma. Ceo album je sanjalački, a da bi se mogao slušati sa uživanjem, slušalac se mora staviti u ulogu sanjara, mora imati želje i snove kojima teži da ostvari.
 
Čini se da je Vranorod u neku ruku napredovao u odnosu na prošli album. Pesme su iskrene, lagane za slušanje, a tu je i izvesna doza melanholije koja baš i baca slušaoca na sanjarenje. Ceo album kao da je izvestan sukob između detinjstva i zrelosti, pa se u neku ruku čini da Vranorod ovde čak i kritikuje gubitak onog dečijeg u svima nama. Jako je prilagodljiv i može se slušati od strane svakog. Međutim, sve ovo ipak ima i neke svoje slabosti.
 
Album je jako čudan donekle. Kada su pesme izlazile kao singlovi, u njima je postojala neka snaga, nešto drugačije nego što smo svi do sada čuli. Sada kada konačno imamo album, čini se da je to polako nestalo. Posle samo tri ili četiri pesme, gubi se osećaj koji se ima u početku, to tzv. jedinstvo se rasipa na sve strane. Takođe, u pojedinim pesmama postoje određeni delovi koji su jako prijatni i jako zanimljivi, i baš imaju tu „dreamy“ atmosferu, ali sve to ne znači toliko jer je ostatak pesme neupotpunjen takvim momentima.
 
Sagledajući sve do sada rečeno, opet to ne opovrgava činjenicu da je Vranorod bend koji je jako zanimljiv, i čiji članovi imaju jako puno talenta. Atmosfera pri slušanju slična je kao kada slušate bendove Alcest i Les Discrets, ali je Vranorod jako podobniji za slušanje, čak i onima koji su dalje od tog pravca. Pesme nisu previše duge, shvataju se „na prvu loptu“ i to je dobro kada je u pitanju širi deo publike. Međutim, u takvim pesmama nedostaje ono što se baš i traži u kvalitetnoj muzici – ta mistika i dubina tokom slušanja, koja se nikad ne može shvatiti odmah, pa tako album vremenom ne postaje dosadan.
 
Ono što ovaj bend predvodi jesu sigurno vokali Igora i Jelene koji su na ovom albumu jako prijatni. Igorov vokal pre svega zvuči jako esencijalno, i čini se kao da održava album. Tu su i gitare koje su jako lepo odsvirane, naravno sve je to lepo upakovano u produkciji koja lepo oslikava album, ne daje mu ni previše savršen, niti loš zvuk, već je to taman onoliko koliko je potrebno. Nažalost, na albumu se dešava da se u pojedinim delovima pesama bas gitara (iako je veoma vešto odsvirana), gubi u prostoru, postaje na neki način „izolovana“.
 
Pažljivo sagledane činjenice govore nam sledeće: ovaj album jeste dobar, jako zanimljiv, nesvakidašnji, i prihvatljiv je svakom uhu, samo je potrebno odvojiti malo vremena i posvetiti se. Vranorod je svakako bend koji ne svira pravac koji se svakog dana pojavljuje u Srbiji i na Balkanu uopšte, pa je ovo bend koji je svakako jako potreban sceni, jer joj daje i jedan novi žanr, jednu novu atmosferu i jedan drugačiji pogled na nju, te samim tim deluje otvorenoumnija.

Postava na albumu:
Igor - Gitara, vokal;
Jelena - Vokal;
Dušan - Bubnjevi;
Uroš - Bas gitara;
Nemanja - Gitara

недеља, 10. март 2013.

Recenzija: Rotting Christ - Κατά τον δαίμονα εαυτού (2013)

 
Bend: Rotting Christ;
Izdanje: Κατά τον δαίμονα εαυτού;
Vrsta: Full Length Album;
Godina: 2013;
Žanr: Melodic Black Metal;
Poreklo: Atina, Grčka

Traklista:
01 - In Yumen-Xibalba
02 - P'unchaw kachun - Tuta kachun
03 - Grandis Spiritus Diavolos
04 - Κατά τον δαίμονα του εαυτού
05 - Cine iubeşte şi lasă
06 - Iwa Voodoo
07 - Gilgameš
08 - Русалка
09 - Ahura Mazdā-Aŋra Mainiuu
10 - Χ ξ ς
11 - Welcome to Hel (Bonus Track)

Iskreno, verujem da nijednom recenzentu nije svejedno kad je potrebno da recenzira neki bend od kog se očekuje mnogo, pogotovu od kada je to bend koji u svojoj karijeri nema nijednu mrlju poput nekog odvratno ogavnog albuma (a podsetiću vas za primer na bendić Morbidni Anđelak i njihovo izdanje koje sadrži reč "anus" iz 2011.).

Moraću da priznam da nisam očekivao zapravo ništa od novog albuma Rotting Christ-a. Otkad je Sakis najavio da će ovo biti najokultniji album i šta ja znam, očekivao sam da će to značiti automatski izlazak iz čitave folk priče koja je počela odavno, a najveću ekspanziju zadobila je na izdanjima AEALO i Theogonia. I kada je album izašao, bio sam poprilično skeptičan i žestoko sam ga zaobilazio, verovatno nisam hteo da se razočaram. A pratili ste verovatno priču (ili niste) o tome kako se RC skratio na samo braću Tolis, pa je to unelo i dodatnu količinu skepse.

Prvo preslušavanje albuma bih najradije da preskočim. Ovaj album ne može da se posluša jednom i da vam sve, ali apsolutno sve bude jasno i kristalno. Prvo preslušavanje bilo je prilično maglovito, od velike konfuzije i 55 minuta materijala retko šta bi vam ostalo u glavi da bi posle mogli da nekome pričate i prepričate šta ste zapravo čuli. Tako je bilo i sa mnom. Tako da posle prvog slušanja, album će vas naterati na razmišljanje jeste li zapravo površni ili je album toliko glup da ništa ne može da vam ostane u glavi.

Daleko od toga bilo je drugo preslušavanje od četiri koliko sam ih napravio pre rada na ovom tekstu. Album je donekle čudan i drugačiji, ali opet isti i prepoznatljivi Rotting Christ album. Pošto ovaj tekst radim sa izvesnim zakašnjenjem u odnosu na izlazak albuma, primetio sam da su mišljenja jako podeljena, te da jedni misle da "ovakvo sranje nisu izdali još od albuma Khronos" dok drugi tvrde da je "mnogo bolji od AEALO i da ubija". Mišljenja i treba da budu podeljena, međutim, moje mišljenje je negde između ove dve frakcije.

I dok prva pesma možda deluje jako monotona, posle par slušanja ta sporna "In Yumen-Xibalba" poneće vas, a naročito melodični deo koji i dalje vuče na onaj stari prepoznatljivi krajst. "P'unchaw kachun - Tuta kachun" je zanimljiva za slušanje još kad je prvo preslušavanje u pitanju. "Grandis Spiritus Diavolos" poprilično poznata rečenica kad je u pitanju ovaj bend (setite se samo albuma Sanctus Diavolos), a pesma zvuči prijatno, i ne izlazi iz okvira takvih pesama ovog benda, doduše, ima mnogo više gitara nego u naslovnoj pesmi pomenutog albuma maločas. "Κατά τον δαίμονα του εαυτού" zvuči kao da ju je neko iščupao silom sa albuma AEALO, pa stoga će ljubiteljima ovog albuma ovo verovatno biti omiljena pesma. "Cine iubeşte şi lasă" je pesma kojoj treba dosta preslušavanja, i dosta je unikatna kad je u pitanju ovaj album. Jednostavno se razlikuje od drugih. "Iwa Voodoo" prijatna tipična roting krajst melodična pesma o kojoj ne treba previše pričati. Ima ogroman spektar mističnih glasova i tonova koji će opčiniti. "Gilgameš" i "Русалка" su po mom mišljenju dve pesme sa albuma koje su mnogo teške za svariti. Ja to još uvek nisam uspeo, te ih smatram dosadnim i krajnje nepotrebnim na albumu kao što je ovaj. Takođe, prilično interesantna stvar je da je pesma "Русалка" na ruskom jeziku. Na kraju "Ahura Mazdā-Aŋra Mainiuu" i "Χ ξ ς" će vas razoriti. To su najbolje pesme sa ovog albuma, i kladim se da su se braća Tolis kada su pravili traklistu vodili time da najbolje treba ostaviti za kraj. Na kraju, oni koji budu privilegovani i nađu album sa bonus pesmom pod nazivom "Welcome to Hel" oduševiće se još jednom savršenom pesmom pride, jer ona uz dve prethodne čini savršeno trojstvo ovog albuma.

Vokali su, slobodno rečeno, svakakvi. Od klin vokala preko tipičnih "Sakis" vokala do ženskih vokala, ali ne baš onakvih kakve smo imali prilike da čujemo na AEALO-u. Gitare poseduju onaj isti šmek i atmosferu kao i većina albuma ovog benda, pa stoga neće biti problema ni sa njima, ni sa bubnjevima koji tempo čine daleko od monotonog. Produkcija na nivou kakav smo već navikli - da je bolje neb' valjalo. Smatram da je veoma dobra stvar kad bend zna gde da stane kad je produkcija u pitanju, jer nije baš ni zdravo imati produkciju a la In Flamendulum pa da to zvuči prenašminkano. Na kraju, tu su i etno instrumenti, kojih ovde nema previše, ali opet postoje tek da bi podsetili ljude koji su uticaji na ovaj bend.

Na kraju - ovaj album će mnogi, kao što već rekoh, smatrati boljim od AEALO, neki će ga smatrati kao nazadovanje i monotonost. Album je monoton ako se posluša manje od dva puta, to jeste istina, ali verovatno je to samo potreba čulnih receptora da se naviknu na ono što je potrebno čuti na albumu. Stoga, moje mišljenje je da je ovaj album dosta sličan kao i prethodni, možda čak i malo bolji od AEALO, s tim da mu fale oni ženski horovi od kojih zaigra srce svakog Balkanca, ali svakako ne bolji od albuma Theogonia. Oni koji neće da slušaju - ne moraju, a ako im je bitno da znaju kako zvuči, neka to uzmu kao jednačinu. AEALO sa manje folk motiva jednak je ovom albumu. U svakom slučaju, još jedan prijatan album u diskografiji Rotting Christ-a i nema potrebe za izbegavanjem istog. Verni svome duhu!

Postava na izdanju:
Sakis Tolis - Gitare, bas gitara, vokali, klavijature
Themis Tolis - Bubnjevi